CRYPTYK: VERİ GÜVENLİĞİ VE VERİ DEPOLAMA GÜVENLİĞİNDE BULUT DEPOLAMA TEKNOLOJİSİNİ GELİŞTİREN PLATFORM

Bizlerin yaşamı devamlı olarak gelişen teknoloji ile dijitalleşiyor. Dijital ortamda daha önceden yapamadığımız işlerin çoğunu yapar olduk. Kullandığımız akıllı cihazlar ve internet sayesinde yaşam tarzımız da değişiyor ve gelişiyor. Bu ortamda sınırlar kalktı dünyanın her yerindeki ürüne ve habere kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Alışverişlerimizi, bankacılık ve finans işlemlerimizi, iletişim ve haberleşmeyi, oyun oynama ve video izleme, bilgi paylaşımı ve bilgi depolamayı, eğitim ve sağlık gibi pek çok işlemlerimizi hızlı aracı olmadan yapabiliyoruz. Dijital ortamda bu kadar çok işlem yaptığımızdan dolayı kişisel bilgilerimiz ve varlıklarımızın güvenliğinin sağlanması sorununu çözmek herkes için ilk sıralarda gelmeli. Çünkü her şeyin dijital ortamda yapıldığında bilgi bu alanda en önemli emtiya durumuna geldi. Bilgi ve veri güvenliği alanında bütün devletler, kurumlar, banka ve finans şirketleri büyük yatırımlar yapıyorlar. Kötü niyetli kişi ve yazılımlara karşı devamlı kendilerini güncelleyerek önlemler alıp çok büyük harcamalar yapıyorlar.

Dijital dünyanın bizlere sunduğu yeni bir teknoloji olan Blockchain teknolojisi de bizlere yeni fırsatlar sunuyor. Blockchain platformunun sağladığı yüksek güvenlik, şeffaf yapısı, merkezinin olmaması, hızlı ve aracısız olmasının avantajları ile şuanda pek çok sektörde başarılı bir şekilde kullanılıyor. Oluşturulan projeler ile pek çok soruna çözümler üretildi ve bu projenin kripto paraları da yatırım alnında bizlere değişik alternatifler sunuyor. Yine bu platformda oluşturulan bilgi güvenliği ve dijital varlıkların korunması ve bunların saklanması alanında yenilikçi bir siber güvenlik projesi olan CRYPTYK projesinden bahsetmek istiyorum sizlere. Bu proje hakkında daha detaylı bilgiye https://www.cryptyk.io/internet adresinden ya da https://www.cryptyk.io/files/Cryptyk-Business-White-Paper.pdf teknik inceleme raporundan ulaşabilirsiniz.

Cryptyk, çevrimiçi depolama ve dosya paylaşımını güvenli bir şekilde yönetmek, belgeleri düzenlemek, verimli veri işleme ve güvenli, ölçeklenebilir çevrimiçi depolama yönetimi için ve ayrıca düzenleme ve veri alışverişi de dahil olmak üzere dosya ve belgelerle ortak çalışma için tasarlanmış hibrid dağıtılmış bir platformdur. Hibrid blockchain teknolojisini kullanarak bulut depolamadaki siber güvenlik sorunlarını çözmeye çalışmaktadır. Son yıllarda bilgi güvenliği ve saklama alanında bulut depolama (cloud) ön plana çıkmakla birlikle, beraberinde getirdiği güvenlik açığı tehlikesi bulunmaktadır yani Bulut bilişimine ve depolamaya güvenmek biraz sıkıntı yaratmaktadır. Cryptyk platformu sayesinde en güvenli bulut depolama hizmetini sunmayı amaç haline getirip bu sıkıntıların aşılması hedefleniyor.

Bu teknoloji, tek kaynak Bulut Depolama Sağlayıcıları (CSP), Bulut Erişim Güvenlik Komisyoncuları (CASB), Bulut Güvenlik Ağ Geçitleri (CSG), Depolama Bölümleri, Anti-Virüs Tarayıcılar, Tehdit Monitörler ve diğer güvenlik ürünlerinin yerini almayı amaçlamaktadır. CRYPTYK ekosistemi, veriyi dinlenme (depolama), hareket halindeki veri (e-posta, sohbet, ödemeler) ve korsanlık (dosya düzenleme, paylaşım, işbirliği) için güvenliği yönetir. Ekosistem, tüm katılımcılar için CRYPTYK token veya CTK değerinin (ve dolayısıyla tüm katılımcılarının) yararı için Cryptyk teknolojisinin güvenliğini, bütünlüğünü, mali rekabet gücünü ve performansını arttırmak için ölçeklenebilir faydalar ve teşvikler sağlayacak şekilde yapılandırılmıştır.

Ekosistemin Özellikleri,

(A) VAULT: Platformunun amacı, dosyaları beş bağımsız bulut depolama sağlayıcısı üzerinden dağıtılmak üzere şifreli parçalara ayırmaktır. Dosyalarınızı VAULT’a yüklediğinizde, her dosya önce şifrelenir, 5 farklı parçaya bölünür, tekrar şifrelenir ve ardından farklı sağlayıcılar tarafından 5 farklı bulut deposunda ayrı olarak depolanır. Bu şekilde depolama dosyalarının güvenlik düzeyini en üst düzeye çıkartmaktadır. Bir bilgisayar korsanı, büyük bulut sağlayıcılarının sistemine girmeli, şifrelenmiş parçaları çözmeli ve orijinal dosyaları yeniden oluşturmalıdır.

(B) PASSPORT: Kullanıcı erişimi ve işlem dosyalarının tüm oturumlarını kaydeden blockchain ana defteridir. Kurumsal müşteriler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Her işletme, çalışanları ve kullanıcı dosyaları bu zincirde saklanan benzersiz bir tanımlayıcı alır. Her kullanıcının her bir erişim oturumunun yanı sıra dosya oluşturma, düzenleme, silme ve paylaşma ile ilgili bilgiler, tüm kullanıcı eylemlerini veriyle doğrulayabilme yeteneği sağlayan blok zincirine kaydedilir.

(C) CODEBOOK: Denetim günlükleri, işlem verileri ve dosya şifreleme anahtarlarını depolamak için bir veritabanı haritasıdır.

(D) COMMAND: Ürünleri, platformları, depolama yönetimini, dosya paylaşımını satın almak için tasarlanmış bulut veya kurum içi kullanıcı arabirimi.

(E) SENTRY: İkinci bir platform olan bu ekositem bir blockchain denetim platformudur. VAULT, korsanları “dışarıdan” engelleyebilir, ancak bir çalışanın hilesi bozulursa işe yaramaz olacaktır. Blockchain’in değişmezliğini kullanarak, SENTRY tüm kullanıcı erişimini izleyebilir ve tüm dosya paylaşım etkinliklerini izleyebilir. Ayrıca, SENTRY, üçüncü taraf yazılım ürünlerine entegre edilebilen açık kaynaklı bir platformdur. Diğer taraftan SENTRY platformu, VAULT ile bir arayüz oluşturmak için blockchain teknolojisinden yararlanır. SENTRY tüm kullanıcı erişimini ve dosya etkinliğini izlemesine ve izlemesine izin verir.

TOKEN ve ICO Bilgisi:

Ön satış:

Token Simgesi: CTK
Aşama: Ethereum
Sırala: ERC 20
Ön Satış Fiyatı: 1 CTK = 0.10 USD
ICO’daki Fiyat: 1 CTK = 0.125 USD
Token fiyatı: 1 CTK= 0,10 ABD doları (% 20’si indirimli)
Ön satış bitiş tarihi: 23 Kasım 2018 saat 23.00 UTC
En düşük katılım miktarı: 5.000 ABD doları (veya BTC / ETH’de eşdeğeri)
Soft cap: 200 milyon CTK

Genel satış turu:

Token Fiyatı: CTK = 0.125 ABD doları
En düşük katılım miktarı: 250 ABD doları (veya BTC / ETH’de eşdeğeri)
Başlangıç: 28 Kasım 2018 (5am UTC / 7pm AEST)
Bitiş: 21 Aralık 2018 (11:00 UTC / 9am AEST)
Kısıtlı ülkeler: ABD, Kanada, Çin, Brezilya

YOL HARİTASI:

TAKIM:

Şuana kadar yaptığı Ortaklıklar,

Ayrıca IBM, Cryptyk da ortaklığa girmiştir. Ambisafe, Cryptyk’in CTK tokenlerini oluşturmasına ve yönetmesine yardımcı olacak. Design SHIFT, bankacılık seviyesinde donanım güvenliği sağlayan ilk şirkettir. Her ikisi de aynı vizyonu paylaşıyor ve dünyaya en iyi donanım ve yazılım çözümünü sağlamak için birlikte çalışıyorlar. Son ortaklık, CTO Cryptyk’in danışmanlarından biri olan Kurucular Federal Credit Union ile kuruculara prototip platformunu denemek için ücretsiz jetonlar sunulacak.

Dijital ortamda yaptığımız bütün işlemlerimiz de bazı bilgileri veriyoruz, bu bilgilerin güvenliği ya da daha önemli bilgilerimizin ve dijital varlıklarımızın güvenliği ve saklanması konumunda son teknolojiyi kullanarak çözümler üreten başarılı bir proje olan bu platformun başarılı olacağını düşünüyorum. Hibrit bir blockchain teknolojisi olan Cryptyk’in siber güvenlik ve bulut depolamaya önemli bir boyut kazandıracağı tahmin edilmektedir. Proje hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linkleri ziyaret edip devam eden ICO aşamasına katılma konusunda kendi kararınızı verebilirsiniz.

Web Site: https://www.cryptyk.io/
Whitepaper (Technology): https://www.cryptyk.io/files/Cryptyk-Technology-White-Paper.pdf
Whitepaper (Business): https://www.cryptyk.io/files/Cryptyk-Business-White-Paper.pdf
Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2837930.0
Telegram: https://t.me/cryptyk
Facebook: https://www.facebook.com/cryptyk/
Twitter: https://twitter.com/TeamCryptyk
Discord: https://discordapp.com/invite/s2mzTRP
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCav90bkU5jx7_oeH12YS2Lw

Benim Bitcointalk Url: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1434636
Benim Ether Adres: 0xd60Ee9b62F11EA6B2c5e40c5966A94e9078f10Cd

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir