GRE: Blockchain Tabanlı Küresel Risk Değişimi

Küreselleşen dünyamızda artık her şey bizlere çok daha yakın ve aynı zamanda teknoloji sayesinde de ulaşmak çok daha kolay oldu. İnsanlığın hizmetinde olan teknoloji sayesinde daha önceden ulaşılması zor olan birçok konu ve nesneye ulaşır olduk. Tedarikçiler ve kullanıcılar arasında birçok engel ortadan kalktı ve doğrudan hedef kitleye ulaşmanın yolu açıldı. Artık sanal alemde pazarlama, satış, reklam yada tanıtım çok önemli duruma geldi. Bu alanda şirketler ciddi yatırımlar yapıp daha fazla verim alabilmek adına araştırmalar yapıp hedef kitleye ulaşabilmek için ciddi harcamalar yapmaktadır. Bütün bunlar değişse de her zaman dikkat edilmesi gereken hususların başında gelen bir konu asla değişmez oda bütün alanlarda ve aşamalardaki risk hesaplamasıdır. Başta finansa dayalı ve diğer bütün alanlarda oluşabilecek riskler. Blockchain teknolojisiyle birleştirilen ve risk analizi sistemine dayanan GRE (Global Risk Exchange) projesi bizlere bu konuda çözümler sunarak yardımcı olacak.

GRE, Dünyanın ilk blockchain tabanlı risk değişim piyasası. Şahıslara, şirketlere ve kuruluşlara risklerine erişim ve ticaret yapma ve onları yönetme konusunda yardımcı olmak amacıyla blockchain tabanlı, merkezi olmayan ve açık bir küresel risk değişim piyasasıdır. Günümüzde kullanılan geleneksel risk yönetim araçlarını (sigorta ve türev sözleşmeleri) merkezi olmayan bir şekilde yeniden yapılandırmıştır ve blockchain platformu sayesinde sigorta ve türev işlemlerini destekleyen temel işletim sistemi haline gelecektir. GRE, risk yönetimi, fiyatlandırma, ticaret, bilgi toplama ve özel riskler konusunda karar vermek için temel bir protokol sağlayarak yakın gelecekte blockchain ekosisteminde risk yönetimi endüstrisi için altyapı ve ticaret platformu oluşturmayı amaçlamaktadır. Kısaca risk yönetimi için gereken politikaların ve işlemlerin, kişiselleştirilmiş ve parçalanmış risklerin kapsamının mümkün olduğu gerçek talepler ile yönlendirilebildiği ve sigorta ile sağlanan korumanın etkili olduğu bir yaklaşımı içermektedir.

Oluşacak sistemdeki üç aşamayı sigortalı, kontrat düzenleyici ve sigortacıyı kısaca anlatırsak,

Sigortalı (Insured), oluşabilecek risklerden korumak için risk yönetimi sözleşmeleri (prim sağlama) almak isteyen bireyler veya şirketlerdir.

Sözleşme Hazırlayanlar (Contrat Designer), profesyonel risk yönetimi uzmanlığı sağlayan ve topluluk denetiminden sonra risk yönetimi sözleşmelerini yayınlayabilir ve bu sözleşmeden toplanan işlem maliyetlerine dayalı ücretler kazanılabilir.

Sigortacı (Insurer), bu alana yatırım yapan yani sigorta ile ilgili menkul kıymet yatırımcılarıdır. Risk yönetim sözleşmelerinden primler alırlar ve onlara aktarılan riskleri alırlar.

Burada anlatılan zaman aralığında bireysel riskler ve sözleşmeler tasarlanmakta,  bilgilerinin aktarılabilmesi, kar elde edilebilmesi, risklerin anlaşılması sağlanacaktır. GRE yaklaşımı merkezileştirilmiş, çok detaylı bir şekilde düzenlenmiş ve sermaye yoğunluğu içerisinde olan geleneksel olarak tanımlayabileceğimiz sigorta ve reasürans firmaları dışında çok daha kapsamlı bir sigorta kapasitesi sağlamayı mümkün hale getirmektedir. Bu yeni kapasite sağlayacaklarında katkısı ile GRE platformuna çok daha fazla likidite ve bilgi gelebilecek, GRE’ den faydalanmak üzere farklı riskler üstlenilebilecek ve aynı zamanda hem sigortalılar hem de sigortacılar için bütün risk alışverişi pazarı çok daha verimli hale gelecektir.

 

Yol haritası,

Token ve Ico bilgileri ise,

GRE platformundaki tüm risk yönetimi sözleşmesi işlemleri RISK tokenini işlem aracı olarak kullanır ve sözleşmelerin takası da RISK tokenlerİ kullanılarak yapılır. GRE platformundaki kullanıcılar RISK jetonunu kullanarak işlem ücretlerini ödeyecek.

Ethereum akıllı sözleşme tabanlı ve ERC20 standardı uyumlu belirteç olarak kullanıyor. RISK tokeni,
BTC veya ETH ve diğer kripto para birimleri kullanılarak edinilebilir.

Bu proje hakkında daha detaylı bilgiye ve projeye dahil olmak için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz.

İnternet Sitesi : https://www.gref.io/

Teknik İnceleme : https://www.gref.io/gre.whitepaper.en.pdf

Twitter : https://twitter.com/GRE_RISK

Facebook : https://www.facebook.com/GRE-Foundation-2080066572230352/

Github : https://github.com/gre-foundation

Medium : https://medium.com/seri/aa50bbc44814

BTT ANN : https://bitcointalk.org/index.php?topic=3178591.0

BTT BOUNTY : https://bitcointalk.org/index.php?topic=3865805.0

Telegram : https://t.me/GREF_EN

Benim Bitcointalk url : https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1434636

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir