VFarm: DİKEY TARIM YÖNTEMİYLE KENTSEL TARIM GELİŞTİRİLECEK VE GIDA SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNACAK

İnsan yaşantısı gelişen teknoloji ile devamlı olarak olumlu yönde etkileniyor. Yaşam standartları ve kalitesi de yükseliyor. Şuanda teknoloji sayesinde daha önce yapmak istediğimiz işlerden hem zaman hem de efor kaybı yaşamıyoruz. İşlemlerimiz daha hızlı ve az emek harcayarak yapabiliyoruz. Teknolojik gelişmelerin tabi ki bazı olumsuz yanları da oluyor. Küresel ısınma, çevre kirliliği, tabi kaynakların azalması insanları asosyal bir yapıya bürünmesi gibi yönlerini de sıralayabiliriz.

İnsan nüfusu bugün 7 Milyarın üzerinde ve genellikle kalabalık şehirlerde yaşıyor. Yüksek bir binada yüzlerce insan yani neredeyse bir köy nüfusu kadar insan yaşıyor. İnsan popülasyonu arttıkça bunun doğanın dengesini bozan etkileri de elbette oluyor. Yeşil alanlar, tarım alanları ve de en önemlisi temiz çevre devamlı azalıyor. Tarım alanlarının azalması ve kirlenmesi de daha büyük bir sorun olan bitkisel ürünlerin üretimin de yaşanıyor. Dünya genelinde çok büyük bir sorun olan ve özellikle fakir ülkelerde yaşanan açlık sorunu da azalacağına artış yaşanıyor.

Doğaya zarar vermeden yeni tarım alanları yaratmak çok zor olduğundan bilim insanları bu konuda değişik projeler geliştiriyor. Topraksız tarım, sera alanları, çoklu hasat gibi projeler geliştirildi. Bu konuda günümüzde pek çok sorunu başarılı bir şekilde çözüm getiren projelerin tabanını oluşturan Blockchain Teknolojisine dayanan bir çözüm bulundu. İnsanların dikey yaşam alanları yaratması gibi bitkilerin üretilmesi içinde aynı mantıkla dikey tarım fikri geliştirildi. Blockchain teknolojisinin sağladığı yüksek güvenlik, tam şeffaf yapı, merkezi olmayışı hızlı ve aracısız olması gibi avantajlardan yararlanarak oluşturulan bu projenin adı VFarm. Proje hakkında daha detaylı bilgiye https://vfarm.global/ internet adresinden ya da https://vfarm.global/whitepaper.pdf teknik inceleme raporundan ulaşabilirsiniz.

VFarm, dikey tarım teknolojinin kullanımı için geliştirilmiş Blockchain tabanlı bir projedir. Yeni tarım alanlarını şehir ortamında da yapabileceğimiz bir kentsel tarım projesi de diyebiliriz. Zarar verici dış etkenlerden korunması daha kolay olan bu yöntemle ürün kaybı minimuma indirilecek. Aşırı sıcak, doğal etkenler (don, dolu, fırtına, aşırı yağış), zararlı böcekler gibi dış etkenlerden korunan ürünlerin hasat oranı yükselecek. Ürün kalitesi, ürün gelişim sürecinin takibi daha kolay izlenebilecek. İnsanların taze gıdaya ulaşımı ve daha sağlıklı beslenmesine büyük katkı sağlayacak.

Dikey tarım yöntemi ile küçük bir toprak parçası aynı yüksek bloklardaki apartman daireleri gibi çok büyük tarım alanı oluşturacak. Oluşturulacak aydınlatma sistemi ile bitkilerin güneşe bağımlılığı da ortadan kalkacak ve böylece senenin her günü ekim ve hasat yapılabilecek. Yani bir örnek verirsek, üretici bir tarlasından 90 günde olmak üzere yılda iki hasat yapıyorsa 200 kilogram ürün alır ama katlı sistem sayesinde 5 katlı ise 5 tarla gibi ve senede 90 günden dört hasat alabilir buda 2.000 kilogram eder buda klasik tarıma göre 10 misli ürün demektir.

Bu tarım sisteminin gelişmesinde dünya genelinde yaşanan gıda sıkıntısına çözüm geliştirmeyi düşünen proje ekibi blockchain teknolojisinin şeffaf yapısını da kullanarak ne kadar gerçekçi bir proje olduğunu bizlere ispatlıyor. Ayrıca son zamanlarda bütün sektörlere uyarlanan ve sıklıkla kullanılan Yapay Zeka (AI) teknolojisi de bu projede çok büyük bir rol oynayacak. Ayrıca ürünün topraktan sofraya kadar olan bütün aşamalarını da blockchain teknolojinin şeffaf yapısı sayesinde takip edebileceksiniz.

TOKEN ve ICO Bilgisi:

Platformun kendi belirteci olan VFT tokeni sayesinde sistemden faydalanıp takip işlemlerini de bu sayede yapabileceksiniz. VFT Tokenini https://seed.vfarm.global/ adresinde tedarik edebilirsiniz.

Token Sembol: VFT

Token Tipi: ERC20

Token Fiyatı: 0,10 USD

Token Tedarik: 375,000,000 VFT

Satış Hedefi: 10.000.000 USD

Kabul Edilen Ödeme Yöntemi: BTC, ETH, XRP, LTC

 

TAKIM:

 

Rizzall Salleh, Araştırma Direktörü

Iskandar Zaffa, Genel Müdür

Tarmizi Ibrahim, İcra Kurulu Başkanı

Rahman Roslan, Marka Direktörü

Shukri Ahmad, Genel Müdür Yardımcısı

Faizal Shebli, Blockchain, Büyük Veri Uzmanı

Qoyyum Roslan, Pazarlama Müdürü

Fadli Saad, Teknoloji Genel Sekreteri

 

DANIŞMANLAR:

 

Ong Ying Ping, Hukuk Danışmanı

Carol Tan, ICO Pazarlama ve Halkla İlişkiler Danışmanı

Nur Syukri Zakaria, Blockchain Danışmanı

Rashdan Romlee, Blockchain, ICO Danışmanı

 

YOL HARİTASI:

2019;

Q1

Kavram kağıdı

Ticari Kağıt

Ortakların İşbirliğinin Kurulması

Q2

Çiftlik 1 İnşaatına Başlanması (Kuala Lumpur)

Beyaz Kitap Geliştirme

Blockchain ve IoT Geliştirme

İş Kanıtı (POW), Tokenomic

İnşaat ve Hasatın Tamamlanması

ICO Başlıyor

Q3

ICO Ends

Sözleşmeli Çiftçiliğin Başlaması

Agro İzlenebilirlik Ar & Ge’ye Başlama

Blockchain Geliştirme

Sulama Sisteminde Ar-Ge’ye Başlama

IoT’de Ar-Ge’ye Başlama

Q4

Fiziksel Çiftlik Geliştirme (POC)

Çiftlik 2,3, 4 (Kuala Lumpur) inşaatına başlanması

İnşaat ve Hasatın Tamamlanması

Sözleşmeli Çiftçiliğe Başlama

2020;

Q1

Londra pazarına genişleme

Çiftlik 1 inşaatına başlandı (Londra)

İnşaat ve Hasatın Tamamlanması

Tüketicilere Ticarileşmenin Başlaması

Q2

VFarm lisansı / franchisingine başlama

Çiftlik 5, 6 ve 7 (Kuala Lumpur) inşaatına başlanması

İnşaat ve Hasatın Tamamlanması

Sözleşmeli Çiftçiliğe Başlama

Q3

Çiftlik 2 inşaatına başlanması, (Londra)

8, 9 ve 10. Çiftliklerin inşaatına başlanması (Kuala Lumpur)

İnşaat ve Hasatın Tamamlanması

Q4

Tüketicilere Ticarileşmeye Başlama

Sözleşmeli Çiftçiliğe Başlama

2021;

Q1

Çiftlik 11 inşaatına başlanması (Kuala Lumpur)

Çiftlik 3 ve 4’ün yapımına başlandı (Londra)

İnşaat ve Hasatın Tamamlanması

Tüketicilere Ticarileşmeye Başlama

 

Bütün canlıların ana ihtiyacı olan beslenmedir. İnsanların ihtiyaç duyduğu temiz ve sağlıklı gıdaya ulaşması yaşamın devamı için birinci şarttır. Dünya genelinde yaşanan gıda sorununa devrimsel bir çözüm getiren yenilikçi bir platform olan bu projenin insanlığa büyük hizmette bulunacağını düşünüyorum. Az alanda büyük verimlilik ilkesine sahip fikri ile mevcut imkanların dahilinde verimliliği arttıracak. Projenin başarılı olması bütün insanlık için büyük önem taşıyor. Projenin uygulanabilirliği araştırmak ve aklınıza takılan bütün sorular için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz. Yapacağınız araştırmadan sonra projeye dahil olma kararını kendiniz verebilirsiniz.

 

Website: https://vfarm.global/

Token Satış: https://seed.vfarm.global/

Whitepaper: https://vfarm.global/whitepaper.pdf

ANN Thread: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5156523.0

Telegram: https://t.me/Vfarmofficial

Twitter: https://twitter.com/vf4rm

Facebook: https://www.facebook.com/vf4rmcommunity

Medium: https://medium.com/vfarmofficial

Reddit: https://www.reddit.com/r/OfficialVFarm/

Github: https://github.com/vfarm

İnstagram: https://www.instagram.com/vf4rm

 

Bitcointalk Username: bitcether

Benim Bitcointalk Url: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=2535552

Benim Ether Adres: 0x20719d9C3bF80d81C84B1BA006fcD3e59BA27012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir